mallorca-709612_640

Majorka

Majorka jest jedną z największych hiszpańskich wysp, należących do archipelagu Balearów. Położona jest na Morzu Śródziemnym, w odległości ok. 80 km od brzegu Hiszpanii. Stolicą tej przepięknej wyspy jest Palma de Mallorca. Wyspa charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem.

Północno – zachodnia część wyspy jest rejonem górzystym, z plażami schowanymi w zatokach. Turystów z pewnością przyciągnie tutaj niezwykła przyroda półwyspu Formentor oraz Parku Natury S’Albufera.

kitesurfer-1090634_640Szczególnym miejscem może okazać się także Valdemossa. Jest to miejscowość, będąca mieszaniną małych wiejskich domków oraz klasztornych budowli. W tej urokliwej miejscowości swoje zimowe wczasy spędzał Fryderyk Chopin. Obecnie znajduje się tam muzeum z licznymi pamiątkami po kompozytorze.

Będąc na Majorce, nie można ominąć Formentoru. Jest to półwysep ciągnący się 20 km na północnym zachodzie,. będący przedłużeniem gór Serra de Tramuntana. Już sama wąska i kręta droga prowadząca do latarni, na skalistym przylądku Cap de Formentor robi ogromne wrażenie na niejednym turyście. Z pewnością w pamięci zapadną także przepiękne widoki rozprzestrzeniające się z jednego z najczęściej odwiedzanego przez turystów punktu widokowego – Punta de la Nao.

Południowo – wschodnia część Majorki bogata jest w piękne, piaszczyste plaże. Rozrywki dostarczą także parki wodne w El Arenal oraz m.in. największe w Europie ogrody botaniczne Ogrody Botanicactus i Jaskinie Coves del Drach.

Warto odwiedzić także wschodnie wybrzeże Majorki, a w szczególności plaże pomiędzy miejscowością Cala Millor a Sillot. Miejscowość Sa Coma posiada rozbudowane, nowoczesne kompleksy wypoczynkowe. Dodatkową atrakcją dla spacerowiczów może okazać się oryginalnie zaprojektowana promenada.

Będąc na Majorce nie można nie zwiedzić stolicy tej urokliwej wyspy. Palma de Mallorca to miasto tętniące życiem. Miasto zachwyca przepięknymi budowlami, pałacami, muzeami poświęconymi historii miasta oraz zabytkowymi rezydencjami. Odwiedzając Palme warto zwiedzić monumentalną, średniowieczną katedrę, położoną tuż nad samym brzegiem morza. Wartą zobaczenia jest także rezydencja Palau de l’Almudaina, umiejscowioną tuż obok katedry. Parc de la Mar to promenada, która latem tętni życiem kulturowym. Piękne widoki na całą Palmę oraz jej okolice, można podziwiać z Castell de Bellve, który jest usytuowany zaledwie 3 km od centrum miasta..santuari-de-lluc-1090338_640

Majorka to wyspa, która uwodzi gorącym słońcem, lazurowym morzem, bujną roślinnością oraz palmami. Znajdziemy tu widoki zapadające w pamięć na wiele lat: stare klasztory, romantyczne miasteczka skąpane w słońcu, piękną architekturę zabytków oraz liczne plaże, skupiające turystów spragnionych wypoczynku. Jaskinie w skalistych wybrzeżach Majorki były niegdyś kryjówkami piratów. Jedną z najbardziej popularnych jest Jaskinia Smocza w Porto Christo z podziemnym jeziorem Martela.

Wybierając się na Majorkę warto wiedzieć, że plaże są własnością publiczną. Natomiast same leżaki na plażach są płatne. Najlepiej zagospodarowanymi plażami są Playa de Palma, Cala Mandia, Cala Mayor oraz piękna miejscowość El Arenal.