ruins-774913_640

TURCJA

Turcja to państwo leżące jednocześnie w Europie (Tracja) i w Azji (półwysep Azja Mniejsza). Część europejska stanowi jedynie 3% powierzchni kraju. Od części azjatyckiej oddziela ją Morze Marmara.

Turcja jest otoczona z trzech stron morzami: Morzem Czarnym (od północy), Morzem Egejskim i Morzem Marmara (od zachodu) oraz Morzem Śródziemnym (od południa). Długość wybrzeża to ponad 7 tys. km. Słońce świeci tu niemal 300 dni w roku, a masywy górskie porośnięte lasami, ciągnące się od wschodniego wybrzeża do środkowej części kraju, zachęcają do odwiedzin turystów przez okrągły rok.

izmir-990740_640Dzięki swojej różnorodności, bogactwu historyczno-kulturowemu i wspaniałemu klimatowi Turcja przyciąga miłośników wędrówek, sportów wodnych, kajakarstwa, narciarstwa i plażowania z całego świata.

Turystyka jest jedną z najważniejszych i najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Za największe ośrodki turystyczne uważa się kurorty położone nad wybrzeżem Morza Egejskiego i Śródziemnego, a szczególnie pasmo ciągnące się od Regionu Atalya do Alanya, zwane Riwierą Turecką.

Najczęściej odwiedzane regiony i miasta to: Bodrum, Fethiye, Kuşadasi , Antalya, Alanya, Stambuł, Kapadocja oraz zabytki kultury antycznej: Troja, Milet Efez, Hierapolis, Pergamon, İzmir, Side, i Aspendos . Stambuł to jedyne miasto na świecie leżące na dwóch kontynentach jednocześnie. W tym fascynującym mieście współistniały jednocześnie i mieszały się zwyczaje, kultura , religie i języki nacji zamieszkujących Turcję.

W okolicach Konyi została odkryta osada, która powstała blisko 7,5 tys. lat p.n.e. Do tej pory, na obszarze kraju, można podziwiać zabytki i dzieła sztuki pozostawione przez Hetytów, którzy niegdyś zamieszkiwali tereny Turcji.

Starożytne miasta to niewątpliwie jedna z największych atrakcji. W ofercie turystycznej nie brakuje spacerów po najpopularniejszych ruinach: Efezie, Aphrodisiasie, Priene, Milecie, Didymie, Hierapolisie czy Termassosie. Należy pamiętać, że starożytnych miast jest dużo więcej i w miarę rozwoju turystyki są kolejno przyłączane do oferty.marine-1239457_640

Cechą charakterystyczną dla Turcji są meczety. Najpiękniejsze z nich to: Süleymaniye, Rüstem Paşa, Błękitny Meczet w Stambule, Selimiye i Eski w Edirne, Yeşil Cami w Bursie oraz wspaniały, oraz Ulu Cami w Divriği niedaleko Sivasu.

W każdym większym mieście jest przynajmniej jedno muzeum. Większość zbiorów pochodzi z okresu antycznego. Zbiory składają się z rzeźb rzymskich, biżuterii z z okresu helleńskiego i bizantyjskiego, kaligrafii osmańskiej, a także dzieł ludowych.

Ciekawą pozostałością antycznej kultury są łaźnie Hammamy. To tradycja , która przetrwała 2 tys lat. Wszystkie łaźnie publiczne w miastach znajdują się w przepięknych, zabytkowych obiektach z czasów osmańskich.

Planując pobyt w Turcji warto zarezerwować czas na rejs wzdłuż wybrzeża Morza Egejskiego albo Śródziemnego, wybrać się na zakupy na lokalne targowisko i skosztować lokalnej kuchni. Typowa kuchnia śródziemnomorska ze świeżych składników, nie przesiąknięta dotąd wpływami innych kultur. Na ulicy najczęściej można kupić baraninę z grilla z warzywami. Bez wątpienia najbardziej znanym z Turcji daniem jest Kebab Aleksandra (döner kebap) przyrządzany na pionowym ruszcie. Wraz z rozwojem turystyki można zauważyć ze menu powiększa się o hamburgery, dania kuchni, chińskiej i włoskiej – zwłaszcza w jadłospisie restauracyjnym i hotelowym.